Jak zapewnić bezpieczeństwo pracy na niewielkich wysokościach?

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracy na niewielkich wysokościach?

Bezpieczna praca na wysokości. Prace na wysokości - zagrożenia i zabezpieczenia. Prace na wysokości - przepisy BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracy na niewielkich wysokościach?

Zapewnienie bezpieczeństwa pracy na niewielkich  wysokościach jest niezwykle ważne, ponieważ  nawet pozornie niegroźny upadek może prowadzić do poważnych obrażeń czy śmierci pracownika.

Skuteczne zapobieganie wypadkom  wymaga holistycznego podejścia, łączącego odpowiednie szkolenie, stosowanie właściwego sprzętu ochronnego oraz przestrzeganie wytycznych i procedur. Przewidywanie zagrożeń i przeciwdziałanie im  to kluczowa kwestia dla ochrony zdrowia i życia pracowników.

Czym jest - z definicji - praca na wysokości?

Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej ( 2003) praca na wysokości zaliczana jest do wyjątkowo niebezpiecznych, dlatego też wykonywanie jej wymaga  ścisłego  przestrzegania przepisów  i spełnienia wielu warunków.

We wspomnianym Rozporządzeniu  pracą na wysokości definiuje się  wykonywanie czynności na wysokości  powyżej 1 metra od ziemi lub podłogi. Z pewnymi warunkami, a mianowicie:

 • do pracy na wysokości nie zaliczamy czynności wykonywanych w miejscu ( niezależnie od wysokości, może być większa niż 1 metr), które jest ze wszystkich stron osłonięte do wysokości  1,5 m  pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi
 • miejsce to wyposażone jest w stałe konstrukcje lub urządzenia, które zabezpieczają pracownika przed upadkiem z wysokości.

Bezpieczna praca na niewielkiej wysokości

Do pracy na drabinach, podestach czy rusztowaniach można przystąpić dopiero  po  wcześniejszym  skontrolowaniu konstrukcji. Oceny dokonują pracownicy odpowiedzialni za tę  konstrukcję - sprawdzają czy obecne zabezpieczenia są wystarczające, czy jest konieczność   zastosowania dodatkowych. Przepisy BHP mówią jasno, że:

 • drabiny, rusztowania i  niskie podesty ruchome muszą być przede wszystkim  stabilne i  zabezpieczone przed zmianą położenia
 • wielkość podestu musi być  dostosowana do liczby pracujących na nim osób wraz z narzędziami i niezbędnymi materiałami
 • powierzchnia podłoża musi  być pozioma, równa i trwale zamocowana,  aby  zapewnić stabilność konstrukcji
 • obciążenie należy bezwzględnie dopasować do wytrzymałości konstrukcji  - pomost roboczy musi posiadać ( w widocznym miejscu ) informację o nośności
 • w przypadku pracy na rusztowaniach na wysokości powyżej 2 m i podestach ruchomych wiszących należy zapewnić dobry dostęp do pracy oraz sprawną i bezpieczną komunikację pionową.

Środki ochrony osobistej do pracy na niewielkiej wysokości

Praca na niewielkiej wysokości, choć może wydawać się mniej ryzykowna niż praca na dużych wysokościach, nadal niesie pewne zagrożenia. Dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej:

 • kask ochronny -  chroni głowę przed urazami podczas upadku lub uderzenia
 • pasy bezpieczeństwa i uprzęże -  umożliwiają pracownikowi zabezpieczenie się przed upadkiem
 • rękawice ochronne - chronią dłonie przed zadrapaniami, skaleczeniami lub uszkodzeniami w trakcie wykonywania pracy
 • buty antypoślizgowe -  odpowiednie buty z antypoślizgowymi podeszwami zapewniają lepszą przyczepność do podłoża, zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się
 • ochraniacze słuchu -  w przypadku prac wykonywanych w otoczeniu hałasu,  odpowiednie " słuchawki" chronią pracownika przed uszkodzeniem słuchu
 • okulary ochronne lub osłona twarzy -  jeśli praca wiąże się z ryzykiem zadrapań, uderzeń albo pyłem i drobinami, ochrona oczu
  i twarzy jest niezwykle ważna
 • odzież ochronna -  odpowiednia odzież ochronna, jak np. kombinezony lub kamizelki odblaskowe, może zwiększyć widoczność pracownika na wysokości.

Jakie warunki powinien spełniać pracownik wykonujący prace na wysokości?

Podczas prac na wysokości nie ma miejsca na brawurę czy lekceważenie procedur. Każdy pracownik powinien mieć świadomość , że odpowiedzialne postępowanie jest gwarancją bezpieczeństwa nie tylko dla niego, ale również dla  innych pracowników i osób postronnych.

 • Pracownik musi zostać przeszkolony w zakresie bezpiecznych praktyk pracy na wysokościach oraz obsługi stosowanego sprzętu ochronnego.
 • Pracownik powinien posiadać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości.
 • Pracownik jest zobowiązany do noszenia i prawidłowego używania odpowiedniego sprzętu ochronnego, takiego jak kask, pasy bezpieczeństwa, uprzęże, buty antypoślizgowe, rękawice itp.
 • Pracownik powinien przestrzegać wszystkich wytycznych, procedur i zasad bezpieczeństwa określonych w przepisach oraz wydanych przez pracodawcę.

Zobacz również:

 1. Czy szkolenie na suwnice się opłaca i jak przebiega?
 2. Podnośnik nożycowy - dlaczego warto?
 3. Zastosowanie podnośników przegubowych
 4. Jak pracować z użyciem podestów ruchomych? Kilka zasad bezpieczeństwa
 5. Znajdź części do maszyn najlepszych producentów

 

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search