Czujniki obciążenia w podnośnikach koszowych

Czujniki obciążenia w podnośnikach koszowych

Praca na podnośniku koszowym - przepisy BHP. Zabezpieczenia w podnośnikach koszowych. Rodzaje czujników obciążenia w podnośnikach koszowych. Jak można kontrolować obciążenie podnośnika koszowego? Skąd wiadomo, czy nie został przekroczony limit obciążenia podnośnika? Czy czujniki obciążenia są obowiązkowe w podnośnikach koszowych?

Czujniki obciążenia w podnośnikach koszowych

Czujniki obciążenia w podnośnikach koszowych to kluczowe elementy wyposażenia, które znacząco wpływają na efektywność
i bezpieczeństwo pracy tych maszyn.  Ich głównym zadaniem jest monitorowanie obciążenia podczas podnoszenia lub opuszczania kosza. Dzięki temu operator może mieć pewność, że nie przekracza dopuszczalnej wagi i unika ryzyka uszkodzenia maszyny oraz niebezpiecznych sytuacji.

Dzięki możliwości monitorowania obciążenia, operatorzy mogą wykonywać prace na wysokości z większą precyzją przy jednoczesnym  ograniczaniu ryzyka wypadków.

Rodzaje i zastosowanie czujników obciążenia

Istnieje kilka rodzajów czujników obciążenia m.in.

  • tensometryczne -  wykorzystują zjawisko zmiany oporu materiału pod wpływem obciążenia
  • hydrauliczne - mierzą ciśnienie w układzie hydraulicznym podnośnika
  • elektryczne - analizują zmiany prądu czy napięcia.

Zastosowanie czujników obciążenia obejmuje różnego rodzaju podnośniki, takie jak podnośniki koszowe, dźwigi czy windy. Pomagają w precyzyjnym wykonywaniu prac na wysokości, likwidując ryzyko przeciążenia i jego potencjalnych konsekwencji.

Przed zakupem czujnika warto zapoznać się z ich  specyfikacją techniczną oraz  poznać wady i zalety każdego modelu. W podjęciu decyzji
z pewnością pomoże konsultacja ze specjalistami SUN - DRA LIFT, którzy chętnie udzielają informacji i fachowych porad, bazując na swojej wiedzy popartej długoletnim doświadczeniem.

Zasada działania czujników obciążenia w podnośnikach

Zasada działania czujników opiera się na pomiarze parametrów, które zmieniają się wraz z obciążeniem.

W przypadku tensometrycznych czujników obciążenia, zbyt duży ciężar powoduje deformację materiału, co skutkuje zmianą oporu elektrycznego. Zmiana ta przetwarzana jest na  - możliwy do odczytania przez operatora - sygnał elektryczny.

Czujniki hydrauliczne analizują ciśnienie w układzie hydraulicznym, które wzrasta w miarę obciążenia. Natomiast czujniki elektryczne monitorują zmiany prądów czy napięć w zależności od wagi.

Montaż i serwis czujników obciążenia w podnośnikach koszowych

Montaż i serwis czujników obciążenia wymaga staranności oraz rzetelnej fachowej wiedzy.

Podczas instalacji urządzenia  istotne jest prawidłowe umieszczenie czujnika oraz kalibracja, aby uzyskać dokładny pomiar. Regularny serwis obejmuje sprawdzanie dokładności pomiaru, czyszczenie oraz ewentualną kalibrację. Wymaga to zaawansowanych umiejętności technicznych i znajomości danego modelu podnośnika.

Zarówno montaż, jak i konserwację czujników należy powierzać doświadczonym, wykwalifikowanym technikom, a prace przeprowadzać ściśle według zaleceń producenta.

Jak wybrać odpowiedni czujnik obciążenia?

Przy wyborze odpowiedniego czujnika obciążenia warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Maksymalne obciążenie, jakie będzie obsługiwać podnośnik, to podstawowa informacja. Ważne są także precyzja pomiaru oraz zakres temperatur, w jakich czujnik będzie pracować. Dodatkowo, niezawodność i trwałość czujnika to kluczowe aspekty, które wpłyną na jego długotrwałe funkcjonowanie.

Praktycznym rozwiązaniem jest wybór czujnika, który cieszy się dużą dostępnością na rynku. Popularny model to łatwo dostępne części zamienne oraz  dyspozycyjny serwis w rozsądnych cenach.

Przypominamy, że nasza firma SUN - DRA LIFT oprócz sprzedaży i wynajmu sprzętu budowlanego, zajmuje się również kompleksowym serwisowaniem tych urządzeń.

Czy czujniki obciążenia są obowiązkowe w podnośnikach koszowych?

Odpowiedź brzmi  - TAK.  W niektórych rodzajach podnośników np. dźwigach i podnośnikach koszowych wyposażenie w czujniki obciążenia wymagane jest przez  przepisy BHP.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa  oraz prawidłowego  działania  urządzenia proponujemy przynajmniej raz w roku przeprowadzać jego kontrolę i prace serwisowe lub dostosować się w tej kwestii do wytycznych producenta.

MASZYNY BUDOWLANE/ PODNOŚNIKI KOSZOWE - WYNAJEM, SPRZEDAŻ , SERWIS

UDT - KOMPLEKSOWE PRZYGOTOWANIE SPRZĘTU WRAZ Z  DOKUMENTACJĄ

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search