Co to jest podnośnik koszowy i jak działa?

Co po niektórzy wiedzą, że jedną z gałęzi działalności Sun-dra jest wypożyczalnia sprzętu budowlanego. W ofercie posiadamy różnego typu maszyny, jednak większość stanowią podnośniki budowlane. W tym artykule dowiesz się czym jest podnośnik, jakie są jego typy i rodzaje, a także w jaki sposób działa.

Rodzaje i typy podnośników

Najogólniejszym podziałem w tym przypadku jest podział  zależny od rodzaju napędu. Na rynku dostępne są podnośniki elektryczne oraz spalinowe. Te z napędem elektrycznym nie emitują spalin i nie generują dużych decybeli w porównaniu do spalinówek. Jednak mają też one mniejszą moc i nadają się do lżejszych prac.

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć jest fakt, czy zwyżka posiada kosz, czy platformę. Podnośniki nożycowe nazywamy podestami platformowymi, natomiast pozostałe tj. przegubowe, masztowe i teleskopowe posiadają kosz, więc są to podnośniki koszowe. 

Spośród podestów elektrycznych i spalinowych, możemy wyodrębnić podnośniki:

  • nożycowe,
  • przegubowe,
  • masztowe,
  • teleskopowe.

Podnośniki różnią się budową oraz sposobem działania. Również ich przeznaczenie jest nieco inne. Podnośniki koszowe doskonale nadają się do prac w trudnodostępnych miejscach. Podesty platformowe są idealnym rozwiązaniem do prac przy ścianach lub sufitach. Budowa podestów platformowych nie umożliwia dotarcia do miejsc z utrudnionym dostępem.

Jak skonstruowany jest podnośnik koszowy?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, wszystkie rodzaje zwyżek posiadają kosz, który umożliwia pracownikowi pracę na wysokości. Cechą wspólną tych podnośników jest niewielki udźwig. Nawet przy największych maszynach, udźwig w koszu to maksymalnie 230kg. Wynika to z budowy i sposobu montażu kosza do wysięgnika. Przeładowanie kosza wiąże się z ryzykiem upadku maszyny i jest to niedopuszczalne! Wysokości podnośników koszowych wahają się miedzy 6metrów wysokości roboczej w przypadku podestów masztowych, do prawie 30 metrów w przypadku podnośników przegubowych.

W jaki sposób są skonstruowane i jak działają podnośniki koszowe do podestu platformowego? 

Podnośnik koszowy przegubowy składa się z korpusu maszyny, ramion połączonych przegubami i kosza. Niekiedy w ramionach znajdują się również teleskopy, które zwiększają wysięg kosza. Działanie podestu przegubowego opiera się na ruchach przegubów, którymi kieruje operator bezpośrednio z kosza lub operator przy panelu sterującym na dole. Zwyżka taka nadaje się doskonale do prac gdzie potrzebne jest duże manewrowanie koszem do trudnodostępnych miejsc.

Podnośnik koszowy teleskopowy to duża maszyna, która wymaga sporo miejsca do przechowywania i transportu. Nadaje się do prac, gdzie zależy nam na dużej wysokości. Dzięki wysuwanym teleskopom można poruszać się nią w górę i w dół w określonych kierunkach. Budowa podestu teleskopowego ogranicza ruchy kosza. Podczas pracy na dużej wysokości podest musi być znacznie odsunięty od obiektu. Sterowanie podnośnikiem teleskopowym należy do operatora będącego w koszu lub osoby będącej na dole przy korpusie maszyny.  

Do jakich prac sprawdzą się podnośniki koszowe? 

Podnośniki koszowe masztowe to najbardziej kompaktowe maszyny. Ich działanie jednak jest mocno ograniczone. Kosz umiejscowiony jest na maszcie, który unosi się teleskopowo w górę. Wysięg boczny w tym wypadku to maksymalnie 3 metry, maszyna porusza się głownie góra-dół. Podest ten posiada 2 panele sterowania- dolny w korpusie i górny w koszu. Wysokość robocza w przypadku podestów masztowych to od 5 metrów, do około 20 metrów. Podest masztowy koszowy nadaje się on głownie do prac przy sufitach lub przy ścianach budynku. Ze względu na mały wysięg kosza, podczas pracy urządzenie musi być zbliżone do budynku. Wysięg boczny do od 3 do maksymalnie 6 metrów przy największych zwyżkach. 

To jasne, że wybór podnośnika koszowego do wynajęcia lub zakupu zależy od potrzeb firmy. Urządzenia te mają różne cechy i sprawdzą się w rożnych rodzajach prac. Wynajmujący powinien zastanowić się jaka wysokość podnośnika będzie mu potrzebna, ile metrów od obiektu może umieścić podnośnik oraz czy usługi będą wykonywane wewnątrz budynku czy na zewnątrz. Ważne też jest czy podczas prac będą trudnodostępne miejsca oraz jak duża będzie potrzeba manewrowania koszem. Niekiedy mimo posiadania wszystkich tych informacji, ciężko jest podjąć decyzję. Spokojnie, wtedy pojawiamy się my 😊

Już wiesz jak działa podnośnik koszowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podestach przegubowych i masztowych, zapraszamy do zapoznania się z artykułem. Na naszym blogu znajdziesz też inne ciekawe wpisy dotyczące wynajmy i serwisu maszyn budowlanych. 

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search