Czy warto kupić podnośnik? Co lepsze - zakup czy wynajem maszyny budowlanej?

Do prac na wysokości niezbędny jest odpowiedni sprzęt. W wypożyczalniach sprzętu budowlanego można wynająć podesty ruchome przejezdne. Można również kupić taki podnośnik. Używane są one w wielu branżach, szczególnie w budownictwie i przemyśle. Przeczytaj ten wpis, by dowiedzieć się, czy zakup podnośnika będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Czy zakupić podnośnik koszowy, czy platformowy? A może jednak lepiej wynająć maszyny budowlane?

Co to jest podnośnik?

Podnośnik jest urządzeniem dźwignicowym, który jest wręcz niezbędny podczas wszelkich prac przemysłowych i budowlanych odbywających się na wysokościach. Nie bez powodu podnośniki cieszą się ogromną popularnością wśród przedstawicieli wielu branż. Podnośniki charakteryzują się uniwersalnością oraz wszechstronnością zastosowania, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Gwarantują one także pełen komfort oraz bezpieczeństwo podczas pracy na wysokościach. Podesty sprawdzają się również w przypadku magazynowania towarów. Używasz w swojej działalności podnośników i zastanawiasz się, czy warto zakupić taki sprzęt? 

Zakup czy wynajem podnośnika - co jest lepszym rozwiązaniem? 

Rozważając zakup lub wynajem podnośnika, powinieneś zadać sobie kilka podstawowych pytań. Aby na nie odpowiedzieć, musisz odwołać się do swojego doświadczenia. Jeśli jednak nie posiadasz doświadczenia w pracy na podnośnikach, potrzebna będzie dokładna analiza planowanych prac.

 

  • Jak często wykonujesz prace na wysokości?
  • Jakiego rodzaju są to prace?
  • Czy prace na wysokości wykonujesz na zewnątrz, czy w budynku?
  • Na jakich wysokościach minimalnych i maksymalnych pracujesz?
  • Czy podczas Twoich prac panują jakieś szczególne warunki, utrudnienia?

 

  1. Jak często wykonujesz prace na wysokości?

Częstotliwość prac to chyba najważniejsza, a zatem pierwsza kwestia. Osoba zastanawiająca się nad zakupem podnośnika powinna wziąć ją pod uwagę. Jeśli prace wykonujesz raz na jakiś czas, zdecydowanie o wiele bardziej będzie opłacało Ci się wynająć podnośnik. Jeśli prace wykonujesz z dużą częstotliwością, używasz maszyny minimum kilka razy w tygodniu- zakup podnośnika prawdopodobnie będzie lepszym rozwiązaniem.

  1. Jakiego rodzaju prace wykonujesz?

W tym pytaniu mamy do wzięcia pod uwagę sporo aspektów. Należałoby zastanowić się nad cechami wspólnymi wykonywanych prac. Czy stale robisz to samo, np. zajmujesz się pracami związanymi z elewacją budynków? Być może posiadasz własny magazyn, a podnośnik używany będzie wyłącznie do prac na magazynie. Jeśli jesteś właścicielem firmy, która ma wąski zakres usług, zdecydowanie łatwiej będzie nam dobrać odpowiednią zwyżkę do zakupu. Jeśli jednak Twoje prace są bardzo zróżnicowane i obejmują szerokie spektrum działań, może być nam trudno zdecydować jaki podnośnik kupić. Tutaj również można zastanowić się nad kwestią udźwigu. Jaki udźwig jest Ci niezbędny, jaka wielkość platformy jest wymagana? Czy na podeście będzie pracować jeden pracownik, czy też potrzebujemy sporej zwyżki dla kilku osób? 

  1. Czy prace wykonujesz na zewnątrz, czy w budynku?

Od tego, gdzie wykonujesz prace, zależy rodzaj napędu podnośnika. Podesty elektryczne przeznaczone są głównie do miejsc zadaszonych. Sprawdzają się w halach, magazynach, fabrykach. Podnośniki spalinowe mogą być wykorzystywane jedynie na zewnątrz. Więc sprawdzą się na budowach i pracach przy remontach dachów, elewacji, wycince drzew.

  1. Na jakich wysokościach pracujesz?

Zwyżki mają różne wysokości podnoszenia i zakresy działania. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakich zakresach wysokości pracujesz. Jakiego wysięgu potrzebujesz (jeśli musisz sięgać w bok, podnośnik nożycowy w większości wypadków się nie sprawdzi). Jeśli zakresy te są sobie bliskie, nie będzie trudności z dobraniem zwyżki do zakupu. Jeśli czasami pracujesz na wysokości 3 metrów, a innym razem wykonujesz pracę na 20 metrach, będzie ciężko znaleźć jeden podnośnik pasujący do wszystkich tych prac. 

  1. Czy podczas Twoich prac panują jakieś szczególne warunki, utrudnienia? 

To czas przyjrzeć się wszystkiemu innemu, co nie jest zawarte w powyższych pytaniach. Czy prace wykonujemy w jakiejś wyjątkowej przestrzeni np. tam, gdzie nie ma dostępu do prądu? Może hala, w której pracujesz, posiada dużą ilość regałów, ciasną bramę lub podwieszane lampy, a Ty musisz dosięgnąć do sufitu? Wszystkie rzeczy, które mogą mieć wpływ na rodzaj podnośnika, jaki potrzebujesz. Pracujesz przy ścianach, czy przy sufitach, czy w trudnodostępnych miejscach - wybierz podnośnik koszowy lub podnośnik masztowy. Pracujesz przy sufitach, w miejscu, gdzie potrzebujesz jedynie unieść się pionowo do góry - kup lub wynajmij podnośnik nożycowy

 

Po odpowiedzeniu na powyższe pytania powinien wyłonić Ci się rodzaj podnośnika, jaki potrzebujesz. Powinieneś również dojść do wniosku czy chcesz kupić podnośnik, czy wynająć. Możesz też skontaktować się z naszym opiekunem klienta, który podpowie na podstawie swojego doświadczenia i wiedzy. Wybór takiego sprzętu budowlanego i podjęcie decyzji o zakupie jest ważną decyzją, dlatego warto podjąć ją po dokładnej analizie. Nie każdej firmie będzie opłacał się zakup maszyny. Czasem o wiele bardziej opłacalny jest wybór drogi wynajmu podnośnika koszowego czy też platformowego.

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search