Wydajność akumulatorów - jak dbać o akumulator?

Wydajność akumulatorów - jak dbać o akumulator?

Podesty ruchome, wózki widłowe i inne maszyny z reguły są wyposażone w akumulatory. Jak o nie dbać? Warto pamiętać o tym co nie służy akumulatorom i przygotować się na sytuacje podbramkowe. Ważne jest, by o stan akumulatora dbać regularnie.

W maszynach mają zastosowania akumulatory Kwasowe (tradycyjne)  Akumulatory typu AGM bezobsługowe o zwiększonej wytrzymałości na prace oraz Akumulatory Żelowe, które są stosowane w zakładach gdzie wymogi wewnętrzne zakładu nakazują używanie akumulatorów żelowych.

Akumulatory również dzielimy na Rozruchowe  i Trakcyjne są tą bardzo ważne równice w tych akumulatorach 

Akumulatory w podestach ruchomych i maszynach

Aby nie dopuścić do problemów z wydajnością akumulatora, należy zawsze wybierać modele zalecane przez producenta. Wynika to z faktu, że poziom napięcia powinien być dobrany odpowiednio względem instalacji elektrycznej zastosowanej w maszynie. Jeśli więc dojdzie do awarii, warto w pierwszej kolejności sprawdzić instrukcję. Klienci SUN-DRA Lift mogą w sytuacjach podbramkowych korzystać z usługi profesjonalnego serwisu i szybko pozbyć się problemów z akumulatorem w wynajmowanym podeście ruchomym czy innych maszynach.

Zadbany akumulator może być użytkowany nawet przez kilka lat, bez zbędnych awarii. Z pewnością akumulatory o większej pojemności są żywotne. Pojemność ta nie może być jednak większa niż ta, jaką zaleca producent. Aby sprawdzić pojemność akumulatora należy w specyfikacji maszyny czy podnośnika odszukać wartości Ah - amperogodzin. W przypadku doboru akumulatora o zbyt dużej pojemności mogą wystąpić problemy z wydajnością alternatora lub prostowników  odpowiedzialnych z jego ładowanie.

Jak dbać o akumulator podnośników, wózków widłowych i innych maszyn?

Przede wszystkim podesty, maszyny, wózki widłowe muszą być poddawane regularnym przeglądom. Skutki zaniedbań mogą być niebezpieczne! Przegląd akumulatora można wykonywać samodzielnie. Należy:

  • regularnie sprawdzać poziom napięcia, oraz aerometrem sprawdzamy gęstość elektrolitu ( tylko akumulatory Kwasowe )
  • czyścić elementy klem akumulatora z zastosowaniem papieru ściernego oraz sprawdzamy połączenia mechaniczne przewodów . W czasie tej czynności należy pamiętać o środach ochrony oczu i ust. Należy regularnie sprawdzać, czy nie powstają wycieki, zacieki, ubytki. Również zacieki pochodzące z innych części maszyny mogą spowodować problemy z działaniem akumulatora i agregatora;
  • konserwować elementy akumulatora (np. bieguny) z zastosowaniem technicznej wazeliny;
  • uzupełniać poziom elektrolitu w przypadku akumulatorów obsługowych;
  • zimą i zawsze w przypadku wystąpienia problemów z akumulatorem należy oszczędzać zużycie prądu podczas użytkowania maszyny. Na szczęście, w przypadku podestów ruchomych czy wózków widłowych rzadko korzysta się z radia i innych akcesoriów. Z drugiej strony, często konieczne jest wykorzystanie komputerowych systemów zarządzania lub systemu GPS Warto więc przygotować się na ewentualne sytuacje awaryjne.


Jeśli akumulator się rozładuje, prostownik pomoże go naładować. Należy wyposażyć się w prostownik o specyfikacji odpowiedniej względem pojemności akumulatora. Prostownik powinien umożliwiać ładowanie na poziomie 10 % pojemności akumulatora. Co to oznacza? W przypadku pojemności 50 Ah należy stosować prąd 6 A. Czas ładowania zwykle wynosi od kilku do kilkunastu godzin. W przypadku akumulatorów bezobsługowych stosuje się wyłącznie prostowniki mikroprocesorowe.

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search