Poznaj najważniejsze funkcje zabezpieczające maszyn

Poznaj najważniejsze funkcje zabezpieczające maszyn

Zarówno urządzenia przemysłowe, jak i też podesty ruchome i inne maszyny są wyposażone w zabezpieczenia. Jakie to funkcje? Musisz je poznać, zwłaszcza jeśli przygotowujesz się do egzaminu przed UDT.

Jakie zabezpieczenia są stosowane w podestach i innych maszynach?

W maszynach i podnośnikach stosowane są mechaniczne i elektryczne formy zabezpieczeń. Funkcje te umożliwiają operatorom pracę w bezpiecznych warunkach. Niektóre elementy stosowane są celem zabezpieczenia mechanizmu przed usterkami, inne pełnią rolę istotną ze względu na przepisy BHP. Pytania na egzaminie UDT często dotyczą właśnie tematyki zabezpieczeń stosowanych w maszynach. Należy wiedzieć jakie funkcje spełniają poszczególne elementy i gdzie się znajdują. Poniżej znajduje się omówienie kilku ważnych elementów zabezpieczających stosowanych w maszynach:

 • Mechaniczne elementy bezpieczeństwa stosowane w podestach ruchomych to na przykład barierki bezpieczeństwa, osłony, płozy podestu czy podpory podestu.

  Ważne jest, aby znać ich konkretne przeznaczenie. Płozy podestu umożliwiają zachowanie stateczności w czasie jazdy z uniesionym wysięgnikiem. Nawet gdy usterce ulegnie koło podestu lub podłoże jest pełne dziur - płozy zabezpieczą maszynę przed przechyleniem. Podpory podestów zapewniają stateczność i poziomują pojazd. Barierki pełnią oczywistą rolę, jako niezbędny element BHP.
 • Elektryczne elementy bezpieczeństwa wykorzystywane w podnośnikach i innych maszynach to na przykład wyłącznik STOP, łączniki krańcowe, czujniki przechyłu, sygnały alarmowe czy stacyjka. W przypadku maszyn przemysłowych stosowane są także sygnalizatory świetlne. Zastosowanie znajdują również blokady bezpieczeństwa. To dobry sposób ochrony, na przykład w sytuacji gdy warunki i sposób pracy maszyny mogą spowodować samoczynne otwarcie drzwi.

  Wyłącznik bezpieczeństwa STOP jest stosowany celem zatrzymania pracy maszyny i wysięgnika. Wyłącznik jest zlokalizowany na panelu sterowania i wyróżnia się mocnym, czerwonym kolorem. Z kolei łączniki krańcowe to elementy, dzięki którym znana jest aktualna pozycja części ruchomych.

  Aby uniemożliwić przypadkowe uruchomienie dźwigni sterującej stosowane są zabezpieczenia, takie jak czuwaki ręczne na dźwigniach sterujących oraz czuwaki nożne. Ponadto, w momencie włączenia dwóch elementów sterowych jednocześnie włączane są zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem.

 • Jako elementy zabezpieczające mechanizm działania maszyny stosowane są różnego typu zawory i czujniki. Przykładem może być czujnik złożenia wysięgnika podestu montowany na pojeździe w pozycję transportową, który zapobiega rozłożeniu podpór w momencie, kiedy wysięgnik jest rozłożony.

  Oprócz tego wskazać można zawory stosowane celem zabezpieczenia mechanizmu hydraulicznego, wykorzystywanego między innymi w wózkach widłowych. Przykładem zabezpieczenia może być zawór przelewowy, który zapobiega uszkodzeniom spowodowanym wzrostem ciśnienia. Oprócz tego montowane są zawory zwrotne sterowane, które stanowią ochronę na wypadek pęknięcia przewodu hydraulicznego.

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search