Wybór podnośnika ruchomego - na co zwrócić uwagę?

Wybór podnośnika ruchomego - na co zwrócić uwagę?

Na placach budowy, w magazynach i halach przemysłowych często konieczne jest wykonanie prac na wysokości. Celem przetransportowania pracowników na wybraną wysokość należy zastosować podnośnik ruchomy. Jaki wybrać?

 

Jaki podnośnik ruchomy wybrać?

 

Wybór podnośnika ruchomego powinien być podyktowany konkretnymi potrzebami. Nie warto więc wybierać podnośników, kierując się nazewnictwem czy markami. Istotne są funkcje i parametry! Na jakiej wysokości będą wykonywane prace? Jaka ilość pracowników ma być transportowana? Czy na platformie mają być podnoszone również materiały o dużej wadze? Jeśli tak, to ile wynosi waga? W jakim miejscu mają być przeprowadzane prace i jakie warunki BHP muszą być spełnione? Kieruj się konkretami i wybierz podnośnik ruchomy biorąc pod uwagę następujące aspekty:

 

  • Wysokość wysięgu - niezależnie od rodzaju podnośnika ruchomego, przed jego wyborem należy sprawdzić wysokość wysięgu. Zarówno podnośniki nożycowe, jak i przegubowe dostępne w ofercie SUN-DRA Lift posiadają wysięg o różnej wysokości, nawet do 20 - 25 metrów. W przypadku dużych wysokości alternatywą może być podnośnik teleskopowy.
  • Poziom udźwigu - w ramach specyfikacji każdego z podnośników znaleźć można poziom udźwigu. Powinien być on dostosowany odpowiednio względem potrzeb. Warto dokładnie przeanalizować wagę załadunku.
  • Wielkość platformy - jeśli podnośnik ma umożliwić pracę całej grupie osób, dobrym wyborem będzie podnośnik nożycowy wyposażony w szeroką platformę. Jeśli natomiast niewielka platforma jest wystarczająca, a istotne są inne parametry (jak opcja obrotu czy wysokość wysięgu) sprawdzi się podnośnik przegubowy lub teleskopowy.
  • Opcja obrotu - możliwość obrotu ramienia o 360 stopni zapewniają podnośniki przegubowe i teleskopowe. W przypadku podnośników przegubowych dużą zaletą jest kosz obrotowy. Taka funkcja pozwala na pracę w miejscach trudno dostępnych, np. w celach montażowych czy konserwacyjnych.
  • Rodzaj napędu - we wnętrzach stosowane są przede wszystkim elektryczne podnośniki nożycowe i elektryczne podnośniki przegubowe. Takie maszyny nie emitują spalin, zatem są bezpieczne dla użytkowników i innych osób przebywających we wnętrzach. Z kolei na zewnątrz warto zastosować podnośniki spalinowe, charakteryzujące się większą mocą.
  • Wielkość maszyny - podnośniki elektryczne odznaczają się kompaktowymi wymiarami, dostosowanymi do wymiarów większości drzwi i szerokości typowych alejek. Tymczasem maszyny spalinowe mogą osiągać najróżniejsze wymiary.
  • Rodzaj kół i opon - w przypadku podnośników przeznaczonych do wnętrz stosuje się zwykle białe koła niebrudzące powierzchni. Koła te są przystosowane do poruszania na równych powierzchniach, dlatego podnośniki te nie znajdą zastosowania na zewnątrz. Na placu budowy warto stosować podnośniki spalinowe, wyposażone w napęd na cztery koła i opony terenowe.

 

 

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search