Podnośnik elektryczny czy spalinowy

Podnośnik elektryczny czy spalinowy

Napęd podnośników to jeden z najważniejszych czynników wyboru. Dobór odpowiedniej maszyny pozwala na jej bezpieczne wykorzystanie w docelowych warunkach. Jaki podnośnik wybrać - elektryczny czy spalinowy?

Podesty ruchome z napędem elektrycznym

Podesty ruchome są w pełni przystosowane względem konkretnych warunków, zarówno gdy chodzi o rodzaj napędu, jak i typ opon, wagę, wymiary i udźwig. Podnośniki mogą być stosowane zarówno na zewnątrz, na nierównym podłożu, jak też wewnątrz, pomiędzy wąskimi alejkami. Kluczem jest wybór maszyny, która spełni wszelkie wymagania - zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa.

Podnośniki elektryczne stosowane są we wnętrzach. Napęd elektryczny nie stanowi zagrożenia, gdy chodzi o zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach. W dodatku elektryczne podesty odznaczają się zazwyczaj kompaktowymi rozmiarami. Odpowiednio dostosowana szerokość umożliwia przebycie progu, nawet jeśli drzwi wejściowe i wewnętrzne są niewielkie. Pozwala również na manewrowanie maszyną w alejkach, np. w obiektach magazynowych. Ponadto podnośniki elektryczne są zwykle wyposażone w koła o jasnym ogumieniu, dlatego nie brudzą posadzki. Co ważne, tego typu maszyny mogą być zarazem stosowane na zewnątrz, o ile podłoże jest odpowiednio wygładzone.

We wnętrzach warto zastosować nożycowe lub przegubowe podnośniki elektryczne oraz elektryczne wózki widłowe. Podnośniki nożycowe umożliwiają bezpieczną pracę na wysokości i unoszenie ładunków wyłącznie w pionie. Natomiast podnośniki przegubowe odznaczają się opcją obrotu o 360°.

Kiedy wybrać podnośnik z napędem spalinowym?

Podnośniki spalinowe powinny być stosowane na zewnątrz, ze względu na napęd jak i ich przystosowanie do prac w trudnych warunkach. Nierzadko, kabiny w maszynach spalinowych są wyposażone w funkcję filtracji powietrza. Tak jest między innymi w przypadku ładowarek teleskopowych. Podesty spalinowe zaopatrzone są najczęściej w napęd na cztery koła oraz ogumienie terenowe. Dzięki temu prace mogą odbywać się nawet w najtrudniejszych warunkach. Spalinowe maszyny zwykle charakteryzują się również większą wagą, udźwigiem i wymiarami. Pozwala to na przeprowadzanie prac związanych z transportem i podnoszeniem obiektów o dużych rozmiarach i wadze.

Gdy chodzi o prace na zewnątrz, często wybierane są nożycowe i przegubowe podnośniki spalinowe, ale także podnośniki teleskopowe czy ładowarki teleskopowe. Teleskopowe podnośniki i ładowarki to szczególnie wielofunkcyjne maszyny. Ładowarki mogą pełnić funkcję kilku maszyn jednocześnie, dzięki zastosowaniu odpowiedniego osprzętu. Teleskopowy wysięgnik umożliwia manewrowanie maszyną z dużą dokładnością, pracę na dużych wysokościach. Wartą podkreślenia zaletą jest możliwość obrotu oraz znaczny wysięg boczny

Niezależnie od rodzaju napędu, wybierając maszynę należy zwrócić uwagę na jej rozmiary, udźwig, funkcję zabezpieczające. W przypadku nierównego podłoża ważną rolę odgrywają podpory stabilizujące. Istotnym aspektem jest wiek maszyny, jej stan oraz ważna decyzja UDT. Wybierając SUN-DRA Lift można liczyć na świetne warunki.

 

 

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search