W jakich temperaturach pracować? Zadbaj o maszyny zimą

W jakich temperaturach pracować? Zadbaj o maszyny zimą

Jak zadbać o maszyny na budowie w okresie zimowym?

Jeszcze przed rozpoczęciem okresu niskich temperatur należy odpowiednio zaplanować pracę na placu budowy i zadbać o podesty ruchome, ładowarki oraz inne maszyny budowlane. Trudne warunki sprzyjają usterkom, a te mogą zmusić ekipę do wstrzymania prac aż do wiosny! Aby tego uniknąć zapoznaj się z kilkoma poradami.

W jakich temperaturach pracować? Zadbaj o maszyny zimą

Nie istnieją przepisy zabraniające pracy w niskich temperaturach, jednak nie powinno się pracować na zewnątrz, gdy temperatury sięgają -15 °C. Chodzi nie tylko o ryzyko usterek. Na pierwszym miejscu należy stawiać bezpieczeństwo pracowników. Zgodnie z przepisami BHP należy im zapewnić odpowiednią odzież zimową i inne akcesoria. Niskie temperatury mogą odbić się negatywnie nie tylko na zdrowiu, ale i życiu. Zamarznięta ziemia stanowi istotne przeciwwskazanie dla pracy operatora koparki czy ładowarki z osprzętem narażonym na uszczerbki. Pracując na placu budowy w tak niskich temperaturach trzeba liczyć z problemami spowodowanymi ogólnym obciążeniem maszyny. W przypadku temperatur sięgających -20 °C zawiedzie nawet najlepszy zimowy olej napędowy, a smar zmieni swą konsystencję i spowolni pracę maszyny.

Jak dbać o akumulatory podestów i innych maszyn zimą?

Akumulator podnośników, ładowarek i innych maszyn należy poddać przeglądowi jeszcze przed okresem zimowym. Powinno być przeprowadzone czyszczenie akumulatora. Ponadto akumulator musi być stale naładowany i jego stan należy regularnie sprawdzać. W tym celu należy zastosować aerometr i miernik prądu. Gęstość elektrolitu powinna wynieść 1,28 g/cm3, a poziom napięcia od około 13,8 V do 14,4 V. Ta druga wartość dotyczy stanu w momencie braku zużycia prądu. Oprócz tego operator powinien mieć przy sobie prostownik, aby w razie sytuacji podbramkowej naładować akumulator i dotrzeć bezpiecznie do punktu serwisowania. Warto pamiętać, że akumulatory elektryczne są dużo mnie wydajne w okresie zimowym!

Jakie paliwo stosować zimą?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - konieczne jest zastosowanie paliwa zimowego i zimowego oleju napędowego. Wynika to z faktu, że letnie paliwo czy olej napędowy w niskich temperaturach wytrącają kryształy parafiny. Tym samym cały mechanizm działania podestu, ładowarki i innych maszyn budowlanych może zostać zablokowany. Taka sytuacja może stanowić poważne zagrożenie. Dlatego należy postępować zgodnie z zaleceniami i stosować zimowy olej napędowy od 16 listopada do końca lutego, a benzynę od 1 listopada do końca lutego. Jeszcze przed rozpoczęciem tego okresu zimowego oleje i benzyna pojawiają się na stacjach. Warto więc wyposażyć się wcześniej, by uniknąć przykrej niespodzianki w postaci pustych półek.

Oprócz tego, przed rozpoczęciem okresu zimowego należy przeprowadzić pełny przegląd maszyny.  Nawet niewielkie nieprawidłowości mogą utrudnić pracę w trudnych warunkach. Warto pamiętać także o wyborze maszyn od sprawdzonego dostawcy. W przypadku SUN-DRA Lift można liczyć na podesty i ładowarki, które są regularnie poddawane przeglądom i posiadają ważne decyzje UDT. Możliwy jest zarówno zakup, jak i wynajem maszyn. Wynajmujący nie muszą obawiać się o serwisowanie, co stanowi ważne udogodnienie zwłaszcza zimą.

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search