Dokumentacja dostawy i odbioru a transport maszyn

Dokumentacja dostawy i odbioru a transport maszyn

Transport maszyn - jakie są korzyści z własnego transportu?

Planujesz transport maszyn? Przemyśl opcję organizacji własnego transportu. Dlaczego warto powierzyć to zadanie własnym kierowcom? Przekonaj się, jak wielu problemów możesz w ten sposób uniknąć.

Dokumentacja dostawy i odbioru a transport maszyn

Jeśli chcesz mieć pewność, że zakupione maszyny spełnią wszystkie wymagania, pamiętaj o powierzeniu ich odbioru i transportu sprawdzonym kierowcom. Nieodzowne jest wypełnienie protokołu odbioru/dostawy, na którym powinny znaleźć się informacje dotyczące stanu technicznego maszyny. Z tego względu transport maszyn nie ogranicza się tylko do ich przewozu. Dokumentacja dostawy i odbioru wiąże się z określeniem między innymi:

  • stanu licznika, poziomu naładowania i poziomu elektrolitu,

  • stanu ogumienia, oświetlenia lakieru, barierek, podpór, urządzeń ochronnych,

  • sprawności wtyczek i panelu sterowania, dostępności kluczyka,

  • dostępności instrukcji, decyzji UDT, certyfikatów.

Szczegółowy protokół jest wymagany przede wszystkim w przypadku odbioru lub dostawy maszyn używanych. Oprócz tego należy sprawdzić kompletność dokumentacji, zarówno gdy chodzi o maszyny nowe, jak i używane. Należy pamiętać o normach CE i deklaracji zgodności. Gdy chodzi o maszyny stosowane w obiektach produkcyjnych często konieczna jest także kontrola przeprowadzona po faktycznym montażu. Protokoły warto sporządzać zarówno w momencie odbioru maszyny od sprzedawcy, jak też już po jej dostarczeniu do obiektu przez kierowcę - maszyna może zostać uszkodzona w czasie transportu.

To, jakie konkretnie wymogi musi spełniać maszyna określone jest w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 30.10.2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy. Warto się z tymi wymogami zapoznać jeszcze przed odbiorem podnośnika, ładowarki, maszyny przemysłowej lub innej.

Zalety własnego transportu maszyn

Po wypełnieniu protokołu odbioru maszyna zostaje formalnie przyjęta. W teorii sam protokół nie jest powodem do odmowy lub przyjęcia reklamacji, lecz należy mieć na uwadze nieuczciwe praktyki. Jeżeli przedsiębiorca trafi na nieuczciwego przewoźnika lub sprzedawcę, mogą pojawić się spore problemy ze zwrotem w razie wykrycia nieprawidłowości - tym bardziej, że transport maszyn często jest wyzwaniem logistycznym.

Również tego względu warto postawić na własny transport maszyn. Konieczne jest w tym wypadku poczucie odpowiedzialności, wiedza, doświadczenie i umiejętne planowanie. Kierowca czy też firma transportowa musi posiadać odpowiednie uprawnienia - certyfikat, licencję. Poza tym, dużym uproszczeniem jest transport przeprowadzany przez kierowców z uprawnieniami UDT do obsługi podestów i wózków widłowych. Maszyny trzeba bowiem przetransportować na pokład pojazdu.

Również same pojazdy powinny spełniać wszelkie warunki i charakteryzować się bezawaryjnością. Warto także pamiętać o zabezpieczeniu maszyn na pokładzie. Wszystko to sprawia, że sprawdzony kierowca i własny transport maszyn to dobry wybór.

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search