Sytuacje awaryjne w pracy na wysokości - bezpieczna praca z podestami

Z przyczyn oczywistych praca na wysokości jest jedną z najbardziej niebezpiecznych. Dlatego pracownicy są odpowiednio szkoleni z zakresu BHP. Przykładem zagrożenia jest sytuacja, w której operator podestu ruchomego zostanie uwięziony na wysokości.

Pracownik uwięziony na wysokości - sytuacja awaryjna

Jak postąpić w sytuacji, gdy pracownik, np. operator podestu ruchomego jest uwięziony na wysokości? To przykład trudnej sytuacji awaryjnej i najlepszej odpowiedzi na to pytanie udzielą wykwalifikowani ratownicy czy też specjaliści do spraw BHP. Najczęściej zasady postępowania w takiej sytuacji znaleźć można w instrukcji postępowania. Co zalecają specjaliści? Znajdziesz tu zbiór zaleceń znalezionych na portalach specjalistycznych i w przykładowych instrukcjach.

Przede wszystkim, gdy pracownik jest uwięziony na wysokości zaleca się jak najszybszą ewakuację na stabilne podłoże, grunt - często stosowane jest w tym kontekście pojęcie punktu 0. Jeśli taka sytuacja spowodowana jest awarią podestu ruchomego, poleca się na przykład zastosowanie specjalnego urządzenia do zadań awaryjnych, zestawu ewakuacyjnego. Powinien być on zgodny z normą PN-EN 341. Takie urządzenie pozwala na bezpieczne opuszczenie pracownika w dół. Podczas procesu ewakuacji pracownik powinien być zarazem wyposażony w szelki bezpieczeństwa (źródło).

Ewakuacja pracownika uwięzionego na wysokości

Zestawy ewakuacyjne stosowane są przez ratowników czy też osoby przeszkolone w tym względzie. Osoba taka powinna być zaznajomiona ze szczegółową instrukcją zastosowania tych urządzeń. Choć zestawy te nazywane są bezobsługowymi, w praktyce ich stosowanie wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Ratownik musi ten sprzęt odpowiednio dostarczyć uwięzionemu na wysokości pracownikowi, ponadto zastosowanie może różnić się zależnie od konkretnego położenia. Co więcej, urządzenia te muszą nie tylko spełniać normy, ale także muszą być kompletne i zdatne do użycia (źródło).

Gdy pracownik jest poszkodowany, zasłabł lub jego stan zdrowia jest zagrożony w inny sposób zastosowanie znajdują specjalne nosze. Należy zapewnić mu pierwszą pomoc, a także zaangażować wykwalifikowane służby. Specjaliści ostrzegają także przed zagrożeniem wynikającym ze zbyt długiego opuszczania pracownika z użyciem środków ochrony indywidualnej. Musi być on możliwie najszybciej wyswobodzony, aby zapobiec niebezpiecznym zaburzeniom krążenia krwi (źródło).

Pamiętaj, by korzystać z porad osób wykwalifikowanych, np. ratowników czy pracowników ochrony zdrowia, celem odpowiedniego przeprowadzenia akcji w razie wystąpienia tak niebezpiecznej awarii bądź wypadku. W SUN-DRA Lift proponujemy wynajem maszyn budowlanych, podestów ruchomych, lecz również wynajem szelek bezpieczeństwa i innych akcesoriów. Zapoznaj się z naszą ofertą, zapytaj naszych ekspertów o szczegóły. Zapraszamy!

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search