Podnośnik nożycowy kontra rusztowanie i drabina

Do pracy na wysokości wykorzystywane są najróżniejsze konstrukcje i maszyny. Trudno wyobrazić sobie tak niebezpieczną pracę bez ich użycia. Z oczywistych przyczyn pracownikom należy zapewnić bezpieczne warunki. Zwykle stosowane są drabiny, rusztowania i podesty ruchome, np. podnośnik nożycowy. Które z nich są polecane, ze względu na bezpieczeństwo?

Podesty ruchome jako dobra alternatywa dla drabin

Większość ekspertów jest zgodna, że to właśnie podesty ruchome, np. podnośniki nożycowe są opcją bardziej funkcjonalną i bezpieczniejszą. Skąd takie twierdzenie? Czynników jest wiele. Gdy chodzi o przewagę podnośników nad drabinami, przede wszystkim zwraca się uwagę na możliwość przemieszczania się. W przypadku drabiny taka opcja jest niemożliwa lub znacznie utrudniona, ponieważ w tym celu należałoby przemieścić całą drabinę.

Tymczasem podesty pozwalają na szybką zmianę lokalizacji, a niektóre nawet obrót o 360 stopni (np. podnośniki przegubowo-teleskopowe), zmianę wysokości, daleki wysięg i spory udźwig. Oczywiście, podesty wyposażone są w barierki bezpieczeństwa i dodatkowe funkcje bezpieczeństwa. Natomiast drabina pozostaje tylko drabiną, a ewentualne środki ochrony dobierane są zgodnie z przepisami, na podstawie decyzji osób wykwalifikowanych w tym temacie. Jak podają specjaliści, kolejną wadą drabin jest ich nieprzystosowanie do nierównych powierzchni oraz wyłącznie pionowy wysięg.

Z kolei zaletą niektórych drabin może być ich wysokość (źródło). Jeśli podest nożycowy lub inny podnośnik nie zapewnia odpowiedniego wysięgu, mogą znaleźć zastosowanie odpowiednio przystosowane drabiny. Natomiast często wymienianą wadą drabin jest konieczność pracy w pojedynkę. Korzystając z podnośników ruchomych, zależnie od udźwigu i wymiarów, można pracować w mniejszych lub większych grupach (źródło).

Podnośniki nożycowe a rusztowanie - kwestie bezpieczeństwa

Gdy porównuje się zalety podestów nożycowych i rusztowań, jako jedną z największych wad tego drugiego rozwiązania podaje się czas montażu. Zatem w sytuacji, gdy firma chce przystąpić do prac z marszu, zwykle wybiera podesty ruchome jako rozwiązanie szczególnie praktyczne. Konstrukcja rusztowania musi spełniać konkretne wymogi. Jest to więc kwestia nieco bardziej skomplikowana niż użycie podnośników ruchomych.

Często podawaną wadą jest także utrudnione poruszanie się. Jak można się domyślić, zmiana miejsca położenia wymaga zwykle długiego spacerowania po powierzchni rusztowania. Natomiast podesty ruchome umożliwiają zmianę położenia bez zbędnych problemów i straty czasu. Oprócz tego, nierówności podłoża nie wykluczają zastosowania podnośników. Z użyciem podnośnika można przenosić nie tylko pracowników, ale i narzędzia oraz różnego typu elementy (źródło).

Ponadto podesty ruchome dostępne są w różnych wariantach, różnią się pod względem wymiarów, udźwigu, parametrów czy funkcji. Można więc dobrać podest odpowiednio względem potrzeb.

Jeśli potrzebujesz porady w zakresie wyboru odpowiedniego rozwiązania, skontaktuj się ze specjalistą, który porówna poszczególne opcje z uwzględnieniem przepisów prawa i Twoich potrzeb.

W SUN-DRA Lift proponujemy wynajem podestów ruchomych i innych maszyn budowlanych. Oferujemy także usługi transportu maszyn i usługi serwisowe. Kupisz tu także używane maszyny i poszczególne części. Sprawdź!

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search