Dlaczego warto pamiętać o regularnej konserwacji maszyn?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Wszelkie urządzenia poddawane są konserwacjom w celu przedłużenia ich żywotności. Wiążą się z tym także inne, ważne dla właścicieli maszyn korzyści. Dlaczego warto pamiętać o regularnej konserwacji maszyn?

Więcej na temat regularnej konserwacji maszyn

Właściciele maszyn budowlanych czy przemysłowych doskonale wiedzą, jak kosztowne są naprawy czy gruntowne remonty - nie mówiąc już o zakupie nowej maszyny. To właśnie takim sytuacjom zapobiegają regularne konserwacje maszyn. Nie bez powodu w każdej instrukcji producenta istotną część zajmują instrukcje dotyczące przeglądów konserwacyjnych, przebiegu samej konserwacji oraz dokumentacji dotyczącej konserwacji. Istotną częścią konserwacji maszyn jest między innymi drobiazgowe oczyszczanie poszczególnych elementów i systemów (źródło).

Żywotność maszyn zawsze jest ograniczona, zatem konserwacja jest konieczna nawet w przypadku maszyn doskonałej jakości, nowych, tworzonych przez renomowanych producentów. W razie wykrycia uszkodzeń czy nadmiernego zużycia, poszczególne elementy poddawane są naprawie lub wymianie. Sprawia to, że maszyna przez dłuższy czas pozostaje sprawna. Skutkuje to brakiem niepotrzebnych przestojów w pracy, oszczędnością czasu i pieniędzy. Z oczywistych przyczyn nie pozostaje to również bez wpływu na bezpieczeństwo (źródło).

Zalety regularnej konserwacji maszyn

Podsumowując, regularna konserwacja maszyn pomaga zapobiegać awariom spowodowanym niedostatecznym oczyszczaniem czy też zużyciem poszczególnych części bądź segmentów. Czynności konserwacyjne pomagają bowiem kontrolować stan oraz przedłużać żywotność poszczególnych elementów.

Aby uwidocznić, jak ważnym i złożonym procesem jest konserwacja, w tym artykule odwołamy się m.in. do instrukcji podestu Magni MJP11.5. W instrukcji znaleźć można informacje dotyczące przeglądów konserwacyjnych elementów, takich jak między innymi: akumulatory, kable, hamulce, światła, korki czy łańcuchy. Jak widać, lista jest długa! Instrukcja wskazuje także częstotliwość konserwacji. Podkreśla się również, iż czynności te powinny być przeprowadzane przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach (źródło: „Instrukcja obsługi z informacjami na temat konserwacji dla MJP11.5”). To nie wszystko, ponieważ ważnym aspektem jest także odpowiednie planowanie konserwacji. Specjaliści zalecają, by tworzyć harmonogram prac konserwacyjnych (źródło).

Jeśli poszukujesz specjalistów, którzy przybliżą Ci tę tematykę, odpowiedzą na pytania i zapewnią profesjonalny serwis maszyn, skorzystaj z usług SUN-DRA Lift. Proponujemy wyjazdowy serwis maszyn u klienta, konserwacje podestów ruchomych, ładowarek teleskopowych czy wózków widłowych. Zapraszamy!

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search