Różnice w ogumieniu maszyn. Jak zweryfikować czy koła są odpowiednie do pracy?

Wiele firm wykorzystuje w swojej pracy różnego rodzaju podnośniki, wózki widłowe i ładowarki teleskopowe. Zróżnicowane warunki pracy, ukształtowanie terenu czy rodzaj wykonywanych prac warunkują rodzaj maszyny jaką potrzebujemy zakupić lub wynająć. Poza wysokością roboczą maszyny, rodzajem- nożycowa, przegubowa czy teleskopowa oraz rodzajem napędu- podnośnik elektryczny czy podnośnik spalinowy, elektryczny czy spalinowy wózek widłowy - istotną rolę odgrywają koła.

Koła w podnośnikach, wózkach i ładowarkach dostosowane są do powierzchni, po której będą jeździć.

Głównym podziałem kół jest podział ze względu na wypełnienie. Koła z pianą i koła pełne.

Koła wypełnione elastomerem stosowane są głównie w ładowarkach teleskopowych oraz podestach ruchomych. Opony wypełnione pianką elastomer przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo. Koła takie w przypadku przebicia nie stanowią zagrożenia. Zamiast wypełnienia powietrzem, wypełnione są pianką, która nie ulatnia się i nie powoduje nagłego zmniejszenia ciśnienia stabilności maszyny. Dodatkową cechą kół z pianką jest ich waga- może być bardzo wysoka, co stanowi dodatkową przeciwwagę dla maszyny, zapewniając jej większą stabilność podczas pacy na większych wysokościach.

Koła pełne zastosowane są w podnośnikach i wózkach widłowych. Ich główną zaletą jest to, że nie można ich przebić. Dzięki temu też operator oszczędza czas na sprawdzanie ciśnienia.

Koła niebrudzące

W przypadku prac na halach, fabrykach, szczególnie na przykład w fabrykach zajmujących się produkcją żywności wymagane są koła niebrudzące - posiadające opaskę niebrudzącą. Koła te często są białe (choć istnieją też koła niebrudzące w innych kolorach). Mogą być oznaczone napisem „non marking tire”. Koła takie jak sama nazwa wskazuje – nie pozostawiają śladów na posadzce, co znaczy nie tyle że te ślady się nie tworzą, co po prostu bardzo łatwo jest te ślady zmyć. Rozwiązanie takie zastosowane jest nie tylko w podnośnikach elektrycznych przeznaczonych do hal.

Koła terenowe

Podnośniki przystosowane do jazdy na zewnątrz posiadają koła terenowe. Podnośniki takie często wyposażone są również w napęd na 4 koła i oś wahliwą, co pozwala na sprawne i bezpieczne wykonywanie pracy na budowie. W takich podnośnikach również mogą być zastosowane koła niebrudzące. Pomimo posiadania dużego bieżnika w celu poprawy pracy na zewnątrz, posiadają one niebrudzącą opaskę, która również na prace wewnątrz budynków.

Jak sprawdzić, czy koła są odpowiednie do pracy.

Każdy operator przed rozpoczęciem pracy musi wykonać pewne czynności sprawdzające. Jedną z tych czynności jest sprawdzenie stanu kół. Odpowiedni stan kół w podnośniku zapewni bezpieczeństwo pracy operatora oraz otoczenia. W jaki sposób sprawdzić czy stan kół jest odpowiedni?

Koła pełne oceniamy poprzez sprawdzenie stopnia uszkodzeń. Sprawdzamy czy koła nie mają dziur, przetarć. Koła w podnośniku nie mogą mieć więcej niż 25 % uszkodzenia. Jeśli dziury na kołach przekraczają tą wartość, podnośnik nie jest zdolny do pracy. Operator musi też sprawdzić, czy koła w podnośniku czy wózku widłowym są odpowiednio przykręcone. Jeśli koła są terenowe sprawdzamy również bieżnik kół.
W przypadku kół wypełnionych pianką sprawdzamy ciśnienie kół, brak uszkodzeń. Warto przyjrzeć się czy koła nie posiadają żadnych uwypukleń, mają odpowiedni bieżnik oraz czy równo przylegają do felgi. Wykluczenie wszelkich uszkodzeń pozwala na rozpoczęcie pracy na ładowarce teleskopowej.

Bezpieczeństwo pracy na maszynach budowlanych zależy od różnych rzeczy, ale w dużym stopniu również od kół. Operator maszyny musi zawsze sprawdzić stan kół. Jeśli koła są uszkodzone lub operator nie ma pewności co do bezpieczeństwa pracy na danym podnośniku, może skontaktować się z serwisem. Sun-dra lift wykonuje serwis maszyn wynajętych od nas, jak również serwisujemy maszyny należące do naszych klientów.

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search