Podnośnik przegubowy czy teleskopowy? Który z nich się sprawdzi?

Podnośnik przegubowy czy teleskopowy? Który z nich się sprawdzi?

Gdy prace przeprowadzane są w trudnych warunkach, a wysięg i udźwig muszą być na wysokim poziomie, zwykle stosuje się podesty przegubowe lub teleskopowe. Istotne jest, by wybrać odpowiednią maszynę, co znacznie ułatwi prawidłową realizację prac. A więc, którą z maszyn wybrać? Podnośnik teleskopowy czy przegubowy?

Podnośnik teleskopowy, czyli daleki wysięg

Podesty teleskopowe wyróżniają się wysokim wysięgiem i sporym udźwigiem. Umożliwiają wykonanie pełnego obrotu, dlatego mogą być z powodzeniem wykorzystywane również w przypadku, gdy dostęp do wskazanego miejsca jest utrudniony. Przede wszystkim jednak stosowane są wtedy, gdy punkt ten usytuowany jest na dużej wysokości. Wysokość robocza podestów teleskopowych może przekroczyć 58 metrów, a udźwig nawet ponad 400 kilogramów.

Ze względu na wymiary maszyny oraz jej najczęstsze zastosowania, podest teleskopowy zwykle stosowany jest w wersji spalinowej. Takie podnośniki wyposażone są w napęd na cztery koła i terenowe opony. Dlatego doskonale radzą sobie na terenach o niewyrównanym podłożu. Podnośniki teleskopowe często wykorzystywane są do przeprowadzania prac montażowych, instalacyjnych i konserwacyjnych na dużej wysokości - od mycia okien w wieżowcach po instalacje na budowie i remonty na wysokości.

Podest przegubowy - możliwość manewru

Podest przegubowy łączy w sobie zalety podestu teleskopowego oraz podestu koszowego z dużym wysięgiem bocznym. Wszystko dzięki przegubom, tak zwanym „złamaniom” umożliwiającym prace nie tylko na dużej wysokości, ale także na daleką odległość w dowolnym kierunku. Taka konstrukcja umożliwia swobodne manewrowanie wysięgnikiem. Dlatego maszyna sprawdza się w warunkach jeszcze bardziej utrudnionych, na przykład wtedy, gdy w pobliżu miejsca pracy usytuowany jest inny obiekt. Dzięki unikalnemu wysięgnikowi można taki obiekt z łatwością ominąć, nie powodując przy tym szkód i zachowując zasady bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem jest opcja obrotu o 360 stopni.

Podnośniki przegubowe dostępne są zarówno w wersji elektrycznej, jak i spalinowej. W przypadku tych pierwszych mogą być stosowane we wnętrzach obiektów. Elektryczne podesty przegubowe wyposażone są w niebrudzące opony, nie emitują spalin i odznaczają się kompaktowymi wymiarami. Podesty spalinowe umożliwiają z kolei pracę na zewnątrz. Niektóre modele zapewniają dodatkowo dostęp do generatora, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe użycie różnego typu narzędzi i akcesoriów podczas pracy na dużych wysokościach.

Niezależnie od tego, który z podestów wybierzesz, warto zastanowić się nad opcją wynajmu maszyn zamiast ich zakupu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy podest ma być stosowany wyłącznie sezonowo lub jest potrzebny do przeprowadzenia konkretnych prac montażowych czy wykończeniowych. Wybierając wynajem podestów przegubowych i teleskopowych we współpracy z SUN-DRA Lift można liczyć na maszyny z ważnymi decyzjami i przeglądami. Celem uzyskania fachowej porady skontaktuj się z SUN-DRA Lift i wybierz maszynę idealną względem potrzeb!

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search