Kiedy szelki bezpieczeństwa są konieczne? Praca na wysokości

Kiedy szelki bezpieczeństwa są konieczne? Praca na wysokości

Praca na wysokości należy do jednej z najbardziej niebezpiecznych. Dlatego należy zapewnić pracownikom środki bezpieczeństwa. W niektórych sytuacjach odpowiednie będą środki ochrony indywidualnej, a więc na przykład szelki bezpieczeństwa. Kiedy i jak je stosować? Czy muszą spełniać określone normy?

W jakiś sytuacjach należy zapewnić szelki bezpieczeństwa?

Podczas pracy z użyciem podestów, rusztowań i innych rozwiązań stosowanych celem realizacji prac na wysokości, należy pamiętać o względach bezpieczeństwa. Szczegółowe obowiązki w tym względzie określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku.

Zgodnie z tym dokumentem, szelki bezpieczeństwa mogą być stosowane w przypadku, gdy niemożliwe jest zorganizowanie środków ochrony zbiorowej. Zatem szelki bezpieczeństwa nie muszą być stosowane w przypadku, gdy powierzchnię zabezpieczono ze wszystkich stron z zastosowaniem ścian pełnych lub ścian z oknami. Wysokość ścian musi osiągać minimum 1,5 metra. Nie ma wymogu zastosowania szelek bezpieczeństwa również w przypadku, gdy zastosowano inne specjalne konstrukcje, wystarczająco dobrze chroniące pracowników przed upadkiem.

Linka mocująca powinna być montowana na poziomie około 1,5 metra, a w przypadku przemieszczania się w pionie - nie wyżej niż 1,5 metra. W większości przypadków konieczne jest dodatkowo zastosowanie amortazorów spadania. Nie jest to wymagane, gdy stosowane są urządzenia samohamujące. Warto jednak pamiętać, że gdy chodzi o zabezpieczenie pracownika przepisy są bardzo szczegółowe - powinno się więc zapoznać z pełną treścią wspomnianego rozporządzenia lub poprosić o pomoc prawnika.

Szelki bezpieczeństwa - wymogi, wynajem, normy

Co ważne, ten rodzaj ochrony indywidualnej może być stosowany wyłącznie przez osoby przeszkolone. Oprócz tego szelki bezpieczeństwa muszą spełniać szereg norm, jak PN-EN 363, PN-EN 361 czy PN-EN 358. Gdzie znajdziesz takie produkty? Pamiętaj, że szelek bezpieczeństwa nie musisz kupować. Możesz je wynająć od sprawdzonego dostarczyciela, jakim jest SUN-DRA Lift. Decyzja o wynajmie szelek bezpieczeństwa sprawi, że ograniczysz koszty, nie stracisz czasu i zyskasz pewność w zakresie jakości.

Warto również pamiętać o obowiązkowych przeglądach szelek, które muszą być wykonywane co roku. Wyniki przeglądu zapisywane są w karcie użytkowania. W karcie tej znaleźć można także podstawowe informacje dotyczące producenta, daty wprowadzenia do użytku, numeru seryjnego. Karta musi być dołączona do sprzętu, zatem użytkowanie szelek bez uzupełnionej karty nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami. Podczas przeglądu należy sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzeń przekładających się na trwałość sprzętu i bezpieczeństwo w czasie pracy. Przegląd szelek bezpieczeństwa powinien być przeprowadzany przez osoby do tego uprawnione.

Pamiętaj, że kwestie związane z bezpieczeństwem pracowników są niezwykle istotne. Celem uzyskania w tym względzie porady dotyczącej przepisów, norm, sposobów użytkowania, rodzajów zabezpieczeń - zawsze kontaktuj się bezpośrednio ze specjalistą. Tu znajdziesz wyłącznie ogólnie dostępne informacje, lecz nasza obsługa zapewni Ci profesjonalną pomoc. Skontaktuj się!

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search