Na co zwrócić uwagę kupując używane podnośniki?

Na co zwrócić uwagę kupując używane podnośniki?

Używane podnośniki odznaczają się ceną niższą niż nowe maszyny. Nic więc dziwnego, że cieszą się taką popularnością. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, w celu dokonania przemyślanego wyboru. Sprawdź!

Używane podnośniki - obowiązkowa dokumentacja

To, jaką dokumentację powinien przekazać sprzedawca podestu ruchomego, zależne jest między innymi od roku produkcji. Odpowiedzi na pytania w tym zakresie należy bowiem poszukiwać w rozporządzeniach aktualnych względem daty produkcji maszyny. Dlatego w przypadku zakupu używanych podestów ruchomych wyprodukowanych przed 29. grudniem 2009, a po 1. maja 2004 należy stosować się do Rozporządzenia MG z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa. W przypadku podestów starszych bądź młodszych zastosowanie mają odpowiednio datowane przepisy. W rozporządzeniach znaleźć można między innymi wytyczne dotyczące instrukcji maszyny.

Już sam wiek maszyny mówi wiele! Dlatego wielu klientów poszukuje ofert wyróżniających się relatywnie niedawną datą produkcji i jednoczesną atrakcyjnością cenową. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na aktualność decyzji UDT dotyczących maszyny oraz historię serwisową. Nawet jeśli data produkcji jest niedawna, podest wcale nie musi charakteryzować się dobrym stanem. Zużycie systemów i poszczególnych elementów konstrukcji może być szybsze, jeśli maszyna jest często eksploatowana. W celu określenia rzeczywistego stanu podestu ruchomego można zaznajomić się z dokumentami dotyczącymi ostatniego resursu.

Ponadto, dokumentacja musi odpowiadać wymogom Unii Europejskiej. Zatem należy szukać certyfikatów zgodności potwierdzających ten fakt, np. certyfikatu CE i Deklaracji Zgodności. Z tego względu nie zaleca się zakupu używanych podestów z USA - nie są one dostosowane względem wymogów UE.

Jak wybrać używany podnośnik ruchomy?

Niezależnie od tego, czy kupujesz podest używany czy też nowy, zwróć uwagę na jego parametry i funkcje. Choć wszystkie podnośniki służą do pracy na wysokości, nie każdy typ podestu umożliwia  pełen obrót, daleki wysięg boczny czy bezproblemowe manewrowanie wysięgnikiem. Jeśli szukasz podestu do pracy w miejscach trudno dostępnych, prawdopodobnie najlepszym wyjściem będzie podest teleskopowy lub przegubowy.

Z kolei we wnętrzu, gdy dostęp nie jest utrudniony, sprawdzą się podnośniki nożycowe. Kolejnym istotnym parametrem jest napęd, który musi być dostosowany do warunków i zapotrzebowania. Warto zwrócić uwagę także na udogodnienia oferowane przez sprzedawcę. Istotna jest na przykład kwestia transportu i ubezpieczenia.

Artykuł ten zawiera tylko cząstkową, ogólnie dostępną wiedzę z  zakresu dokumentacji, wymogów formalnych i niektórych parametrów. O szczegóły warto więc dopytać profesjonalistów. Zapraszamy do kontaktu z SUN-DRA Lift!

 

Przeczytaj też:

 

SUN-DRA Lift Grzegorz Dragan

Adres: ul. Poznańska 29k, 59-220 Legnica

NIP: PL6912499363

REGON: 021980806

+48 513 767 514

Search