Kursy i szkolenia dla operatorów maszyn UTB - na czym polegają? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tą kwestią? Przystąpienie do tego rodzaju kursów czy szkoleń rozważają zwykle osoby, chcące nabyć nowe umiejętności - na przykład po ukończeniu szkoły czy w momencie zmiany zawodów. Kursy i szkolenia dla operatorów maszyn UTB nie od dziś cieszą się sporą popularnością - głównie ze względu na liczne możliwości rozwoju, jakie oferują.
Czym są same w sobie maszyny UTB? To nic innego jak urządzenia transportu bliskiego - a więc takie, które umożliwiają nam przemieszczanie ładunków bądź osób na krótkie odległości (na przykład na terenie zakładu pracy). Co ciekawe, kwalifikacje na operatora maszyny UTB mogą przydać się nie tylko na magazynie czy w siedzibie firmy, ale również na placu budowy i portach.
Czym są maszyny UTB?
Do maszyn UTB należą urządzenia takie jak:
- Dźwigi - służące do podnoszenia oraz przenoszenia ładunków pionowo i poziomo.
- Suwnice - przemieszczające ładunki w przestrzeni poziomej, często wykorzystywane w halach produkcyjnych oraz na magazynach.
- Wózki widłowe - pojazdy przeznaczone do przewożenia ładunków na krótkie odległości, najczęściej wyposażone w specjalne widły do podnoszenia palet.
- Podesty ruchome - urządzenia podnoszące osoby lub sprzęt na określone wysokości, często używane w pracach montażowych bądź konserwacyjnych.
- Żurawie - maszyny dźwigowe, przeznaczone do podnoszenia i przenoszenia ciężkich ładunków, głównie na placach budowy i w portach.
Co ciekawe, urządzenia UTB są regulowane odgórnymi przepisami, dotyczącymi bezpieczeństwa oraz higieny pracy - co oznacza, że aby móc pracować na nich w sposób bezpieczny i komfortowy, konieczne jest zdobycie odpowiednich certyfikatów, potwierdzających nabyte uprawnienia. Aby praca na tego typu maszynach odbywała się sprawnie, z naciskiem na bezpieczeństwo - niezbędne pozostaje również regularne ich przeglądanie oraz, w razie potrzeby, konserwacja.
Praca na maszynach UTB - dla kogo?
Praca na maszynach UTB - choć atrakcyjna - nie jest dla każdego. Aby móc przystąpić do kursu bądź szkolenia, a następnie obsługiwać sprzęty tego typu, powinniśmy:
Posiadać odpowiednie kwalifikacje - do pracy na stanowisku operatora maszyn UTB niezbędne jest zdobycie pożądanych kwalifikacji, a co za tym idzie, odbycie specjalnych szkoleń. Wszystko po to, aby móc zdobyć potrzebną wiedzę - zarówno teoretyczną, jak i praktyczną - a następnie wykorzystać ją podczas egzaminu.
Być zdrowym - nieodłącznym elementem bezpiecznej pracy na maszynach UTB pozostaje dobry stan zdrowia. W tym celu konieczne jest udanie się na badania lekarskie, które wykluczą między innymi kłopoty ze wzrokiem, problemy z koordynacją ruchową czy występowanie schorzeń, które mogłyby uniemożliwić pracę na tego typu sprzęcie. Co ciekawe, w niektórych firmach wymaga się również badań psychotechnicznych - sprawdzających zdolność koncentrowania się, czas reakcji na bodźce czy umiejętność wykonywania pracy pod wpływem stresu.
Nabyć doświadczenie - praca na maszynach UTB wymaga zdobycia doświadczenia, które jest niezbędne do tego, aby osoba sterująca danym sprzętem, mogła czuć się pewnie. Choć ukończenie szkolenia jak najbardziej da nam podstawy pod kątem teorii i praktyki, warto jest szlifować swoje umiejętności również w późniejszym czasie - najlepiej pod okiem doświadczonych, wieloletnich operatorów.
Pracować odpowiedzialnie - działanie z wykorzystaniem maszyn UTB wymaga ogromnego poczucia odpowiedzialności, zarówno za bezpieczeństwo swoje, jak i innych. W tym celu warto popracować nad swoją precyzją, umiejętnością szybkiego reagowania, jak i dokładną znajomością obsługi maszyn. Wiedza na temat zachowania w przypadku sytuacji awaryjnej również może okazać się niezwykle przydatna.
Mieć ukończone 18 lat - warunkiem ukończenia szkolenia na stanowisko operatora maszyn UTB jest oczywiście osiągnięcie pełnoletności. Nie wszyscy wiedzą jednak, że w niektórych przypadkach możliwe jest rozpoczęcie kursu jeszcze przed 18. urodzinami - jednak zakończenie go wtedy, kiedy dana osoba jest już dorosła.
Jak znaleźć kurs na operatora maszyn UTB?
Chcesz przystąpić do szkolenia, pozwalającego na uzyskanie uprawnień do wykonywania pracy na urządzeniach transportu bliskiego? To, co warto zrobić w tym celu, to przede wszystkim:
Znalezienie firmy, która oferuje tego rodzaju kursy - wybierając firmę, świadczącą kursy w tym zakresie, zwróćmy uwagę na jej renomę oraz doświadczenie w szkoleniach. Dobrze, kiedy zdobywanie wiedzy teoretycznej i praktycznej kończy się certyfikatem - który naturalnie może “otworzyć” nam kolejne “drzwi zawodowe”.
Przystąpienie do kursu - kolejnym krokiem na drodze do celu pozostaje oczywiście odbycie szkolenia. Niektóre firmy umożliwiają naukę zdalną - wtedy, kiedy omawia się teorię - natomiast najwięcej wiedzy naturalnie możemy chłonąć wtedy, kiedy odbywamy szkolenie stacjonarne, w siedzibie firmy.
Zdobycie uprawnień - kiedy zdobyliśmy już uprawnienia, umożliwiające wykonywanie pracy na stanowisku operatora maszyn UPT, możemy zdobyć zatrudnienie w jednej z firm, która poszukuje osób na dane stanowisko (tak, aby dodatkowo szlifować swoje umiejętności pod okiem doświadczonych pracowników).
Maszyny UTB - gdzie są wykorzystywane?
Dlaczego to właśnie kursy i szkolenia na operatora maszyn UTB są tak chętnie wybierane zarówno przez osoby młode, po szkołach, jak i wieloletnich pracowników, którzy myślą o przebranżowieniu się? Przede wszystkim ze względu na ich szerokie zastosowanie w wielu branżach:
- Logistycznej - zarówno wózki widłowe, jak i suwnice pozwalają na sprawne przemieszczanie się palet, skrzyń czy innych ładunków na halach magazynowych (z zachowaniem pełnej kontroli nad przenoszonym towarem!).
- Budowlanej - maszyny UTB, takie jak żurawie, podesty ruchome czy dźwigi budowlane, są regularnie wykorzystywane na placach budowy, umożliwiając przenoszenie materiałów budowlanych na nawet bardzo duże wysokości.
- Morskiej - maszyny UTB niejednokrotnie wykorzystywane są podczas prac w porcie i terminalu przeładunkowym, służąc do załadunku i rozładunku kontenerów oraz do przemieszczania się ich na placach składowych.
- Przemysłowej - przy pomocy nowoczesnych maszyn UTB możliwe jest też przenoszenie nawet bardzo ciężkich produktów w halach produkcyjnych oraz sprawne przemieszczanie półproduktów w obrębie konkretnych stanowisk pracy.
- Górniczej - w górnictwie maszyny UTB mogą być stosowane w celu transportu maszyn i ludzi na terenie kopalni.
- Lotniczej - jeśli chodzi o maszyny UTB, w lotnictwie wykorzystuje się najczęściej ruchome podesty (do rozładunku i załadunku bagażu), a także wspierające przemieszczanie się walizek w terminalach lotniczych wózki widłowe.
- Rolniczej - w rolnictwie potrzeba zarówno sprzętu do transportu dużych ilości materiałów sypkich, nawozów czy bel słomy, jak i podestów ruchomych, które zwykle stosowane są do prac na wysokościach (na przykład do przycinania drzew owocowych).
- Energetycznej - praca w branży energetycznej niejednokrotnie niesie z sobą konieczność konserwacji infrastruktury, która jest możliwa właśnie dzięki wysokiej jakości maszynom UTB.
- Handlowej - trudno wyobrazić sobie handel bez sprawnych maszyn transportu bliskiego, które używane są zwykle do ustawiania towarów na wysokich półkach w sklepach i magazynach czy do przemieszczania ich w obrębie centrów dystrybucyjnych.
Nie ulega wątpliwości, że zdobycie uprawnień operatora maszyn UTB umożliwia podjęcie atrakcyjnej pracy w wielu branżach. Decydując się na odbycie szkolenia, zadbajmy o to, aby wybrać taką firmę, która rzeczywiście jest w stanie przekazać nam najważniejszą wiedzę teoretyczną i praktyczną - tak, abyśmy po zdaniu egzaminu, mogli w pełni cieszyć się nowymi kompetencjami i umiejętnościami.
Czytaj więcej