Bezpieczeństwo pracy z podnośnikami elektrycznymi to nieodłączny aspekt każdej realizacji z użyciem tego rodzaju sprzętu - niezależnie od tego czy decydujemy się na samodzielną obsługę maszyny czy też pracę wykonuje nią osoba z naszego zespołu. Podnośnik elektryczny wykorzystywany jest dziś w wielu branżach, a jego zastosowanie pozwala między innymi na podnoszenie ciężkich ładunków, precyzyjne ustawienie ich na pożądanej wysokości czy w określonym miejscu oraz na poprawę ergonomii pracy (poprzez zmniejszenie fizycznego obciążenia pracowników). Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy z podnośnikami elektrycznymi? Przychodzimy z podpowiedziami!
Bezpieczeństwo podczas pracy z podnośnikiem - dlaczego jest tak ważne?
Nie ulega wątpliwości, że bezpieczeństwo pracy jest niezwykle ważnym aspektem - niezależnie od tego w jakiej branży działamy na co dzień. Dlaczego warto zadbać o nie również podczas obsługi podnośnika? Przede wszystkim ze względu na to, że:
- Realnie zapobiegamy wypadkom - podnośniki elektryczne, choć bardzo pomocne, mogą stanowić poważne zagrożenie, jeśli nie są używane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Wypadki związane z podnoszeniem ciężkich ładunków mogą prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci - dlatego tak ważne jest, aby nie dopuszczać osób nieprzeszkolonych do pracy z tą maszyną.
- Chronimy zdrowie pracowników - działanie z podnośnikami może wymagać podnoszenia ciężkich ładunków na znaczne wysokości, a niepoprawne użytkowanie sprzętu może prowadzić między innymi do urazów kręgosłupa czy przeciążeń mięśni.
- Dbamy o stabilność ładunku - niepoprawne załadowanie podnośnika lub zbyt szybkie podnoszenie i opuszczanie ładunku może doprowadzić do przewrócenia się, co stanowi zagrożenie dla wszystkich osób, które znajdują się w pobliżu.
- Chronimy mienię - wypadki z udziałem podnośników mogą prowadzić do uszkodzenia sprzętu, ładunku czy infrastruktury - na szczęście, dzięki odpowiednim procedurom bezpieczeństwa, jak najbardziej możemy zniwelować ryzyko uszkodzeń mienia.
- Spełniamy przepisy prawne - przepisy BHP (bezpieczeństwa i higieny pracy) wymagają przestrzegania określonych standardów podczas pracy z podnośnikami, co oznacza, że dbanie o ich spełnianie, przyczynia się do zmniejszania ryzyka otrzymania niechcianych kar finansowych, a nawet (w skrajnych sytuacjach) zamknięcia miejsca pracy.
- Poprawiamy efektywność pracy - przestrzeganie zasad bezpieczeństwa daje nam pewność, że operacje z użyciem podnośników są wykonywane płynnie i bez zakłóceń, co z kolei przekłada się na wyższą efektywność pracy oraz… mniejszą ilość przestojów!
- Tworzymy kulturę bezpieczeństwa - wprowadzenie i utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa pozwala na tworzenie pozytywnej kultury pracy, w której pracownicy czują się nie tylko bardziej odpowiedzialni za swoje działania, ale również rzetelniej dbają o bezpieczeństwo swoje i pozostałych osób z zespołu.
- Minimalizujemy koszty - wypadki przy pracy mogą generować wysokie koszty, zarówno bezpośrednie (takie jak leczenie czy odszkodowania), jak i pośrednie (na przykład przestoje, naprawy sprzętu). Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa realnie pomaga nam w obniżaniu tych kosztów.
Kto może wykonywać pracę na podnośniku elektrycznym?
Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa podczas działań z wykorzystaniem podnośnika elektrycznego - niezbędne pozostaje wykonywanie prac wyłącznie przez odpowiednie osoby, a więc takie, które:
- Zostały odpowiednio przeszkolone - operator podnośnika elektrycznego musi posiadać ukończone odpowiednie szkolenie, które obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę. Tego typu szkolenie zazwyczaj kończy się egzaminem potwierdzającym umiejętności obsługi podnośnika, dzięki czemu możemy mieć pewność, że dana osoba poradzi sobie w pracy z wykorzystaniem tego sprzętu.
- Nabyły uprawnienia - w wielu krajach, w tym w Polsce, wymagane jest posiadanie odpowiednich uprawnień w postaci certyfikatu wydanego przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Jeśli nasz pracownik posiada tego typu dokument - możemy mieć pewność, że zna on podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz techniki pracy z podnośnikiem.
- Są zdrowe - osoba, która obsługuje podnośnik, powinna być w pełni sił. Od pracownika, wykonującego tego rodzaju działanie, może wymagać się regularnych badań lekarskich, które potwierdzają między innymi zdolność do pracy na wysokościach.
- Posiadają doświadczenie w pracy z podnośnikiem - w niektórych przypadkach, zwłaszcza przy pracy z bardziej zaawansowanymi lub specyficznymi typami podnośników, od pracownika może wymagać się udokumentowanego doświadczenia w ich obsłudze.
- Znają procedury BHP - operator podnośnika powinien nie tylko znać, ale i przestrzegać przepisy oraz procedury dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy - zarówno ogólne, jak i szczegółowe, związane z konkretnym miejscem pracy.
Bezpieczeństwo pracy z podnośnikami - co warto o nim wiedzieć?
Odpowiednie przeszkolenie pracownika to zaledwie jeden z wielu kroków do sukcesu - aby można było mówić o całościowej trosce o tak istotną kwestię jaką pozostaje bezpieczeństwo pracy, nie możemy zapominać o:
- Kontroli stanu technicznego - sprzęt, na jakim pracujemy my bądź nasi pracownicy, powinien być systematycznie sprawdzany pod kątem stanu technicznego. Niezbędna okazuje się być również konserwacja, która realnie zapobiega awariom, zapewniając tym samym poprawę bezpieczeństwa pracy.
- Przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa - kiedy pracujemy na danym sprzęcie przez dłuższy czas, może pojawić się rutyna i przyzwyczajenie, co z kolei wpływa na utratę czujności. Operatorzy podnośników elektrycznych powinni nie tylko znać zasady bezpieczeństwa, ale również rzetelnie ich przestrzegać - niezależnie od lat doświadczenia w tego typu działaniu.
- Odpowiednim obciążeniu podnośnika - pracując z podnośnikiem, nie wolno zapominać nam o nieprzekraczaniu jego maksymalnej, dopuszczalnej ładowności.
- Zapewnieniu stabilności podnośnika - rozpoczynając działanie z wykorzystaniem podnośnika, powinniśmy zawsze upewniać się, czy aby na pewno jest on stabilny - a jeśli nie, sięgnąć po specjalne podpory stabilizujące.
- Zabezpieczeniu przed ewentualnym upadkiem - pracownicy korzystający z podnośników, powinni być wyposażeni między innymi w specjalne uprzęże, które zabezpieczą ich przed ewentualnym upadkiem z wysokości.
- Sprawdzeniu warunków atmosferycznych - sprzęt taki jak podnośnik jest dedykowany pracy w odpowiednich warunkach atmosferycznych oraz na stabilnym podłożu - dlatego też, jeśli mamy do czynienia z silnym wiatrem, intensywnymi opadami deszczu gradu, jak najbardziej powinniśmy wstrzymać działanie.
- Tworzeniu raportów z wykonanych prac - do zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przyczynia się także tworzenie dokumentacji w działania, jakie zostało wykonane. Co więcej, warto wykonywać również raporty z przeglądów technicznych sprzętu oraz spisywać wszelkiego rodzaju incydenty czy wypadki, które miały miejsce w czasie pracy.
Bezpieczeństwo pracy z podnośnikami elektrycznych to niezwykle istotny aspekt - zarówno dla osób zarządzających danym projektem, jak i go wykonujących. Na szczęście, wypożyczając nowoczesne, sprawdzone podnośniki oraz dopuszczając do pracy z nimi wyłącznie osoby przeszkolone - możemy liczyć na sprawne działanie, bez konieczności mierzenia się z trudnymi, zagrażającymi bezpieczeństwu sytuacjami!
Czytaj więcej